Alparslan Türkeş Kimdir?


37
13 shares, 37 points

Alparslan Türkeş (doğum adıyla Ali Arslan veya Hüseyin Feyzullah) 25 Kasım 1917’de Koyunoğlu ailesinden Ahmet Hamdi Bey’in ve Zehra Hanım’ın çocuğu olarak Kıbrıs’ta dünyaya geldi. Aslen Kayseri Pınarbaşı ilçesinden olan aile 1933 senesinde Kıbrıs’tan İstanbul’a geldi.

İzmit Milletvekili Hüseyin Sırrı Bellioğlu’nun yol göstermesiyle Alparslan Türkeş, Kuleli Askeri Lisesine kaydoldu ve 1936 yılında buradan mezun oldu. Daha sonra 1938 senesinde Harp Okulundan mezun oldu. 1939 yılında piyade asteğmeni rütbesiyle atış okuluna girdi ve teğmen olarak çıktı buradan.

Refik Yurtsever’in yeğeni Muzaffer Hanım ile 1940 yılında evlendi. Bu sırada Gelibolu’da 58. Piyade Alayı ve 5. Bölük Komutanlığına tayin edildi.

1944 senesinde Nihal Atsız ve Nejdet Sançar ile birlikte Irkçılık-Turancılık davasında yargılandı ardından 9 ay 10 gün hüküm giydi.

27 Mayıs 1960’tan hemen önce Ankara’ya atandı ve Talat Aydemir’in tavsiyesi üzerine Milli Birlik Komitesine alındı. Darbeyi planlayan 37 kişiden biriydi Alparslan Türkeş. Darbe bildirisini 27 Mayıs 1960 günü bizzat kendi okuduktan sonra adı duyulmaya başlandı. Darbe sonrası Başbakanlık Müsteşarlığı yaptı.

Bir süre sonra büyükelçi müşaviri olarak yurtdışına atandı.25 ay süren görevinden döndüğünde ise anavatanda milliyetçi bir kalabalık tarafından coşkuyla karşılandı.

Alparslan Türkeş’in Siyasi Hayatı

Adalet Partisinden gelen teklifi reddeden Alparslan Türkeş, kendisi gibi Milliyetçileri bir araya getirmek için Türkiye Huzur ve Yükselme Derneğini kurdu. 1965 yılında Dündar Taşer, Mustafa Kaplan, Muzaffer Özdağ, Ahmet Er, Rıfat Baykal gibi eski Milli Birlik Komitesi üyeleri ile birlikte Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’ne katıldı. Ve daha sonrasında başkan oldu. Alparslan Türkeş, bu yıllarda sevenleri tarafından “Başbuğ” ilan edildi.

69 ve 73 senesinde Adana Milletvekili olarak meclise girdi. 1975’ten sonra Milliyetçi Cephe adlı koalisyon hükümetlerinde başbakan yardımcılığı yaptı. Yine aynı dönemlerde sağ ve sol çatışması arttı.

12 Eylül darbesi sırasında Milli Güvenlik Konseyi başkanı tarafından Alparslan Türkeş‘in teslim olması gerektiğini belirten bir bildiri yayınlandı. 12 Eylül darbesinden sonra 4.5 yıl hapis yattı Alparslan Türkeş. Daha sonra bu dönemde idamla yargılanan Türkeş, bu davalardan beraat etti.

1987 senesinde siyasi engelinin kalkmasıyla birlikte Milliyetçi Çalışma Partisine girdi. Ardından olağanüstü kongrede Alparslan Türkeş genel başkan seçildi.

91 yılı genel seçimlerinde diğer partilerle ittifak yapan Alparslan Türkeş, Yozgat milletvekili olarak yeniden parlamentoya girdi. 1993 senesinde Siyasi Partiler Kanunu’nun değişmesiyle MÇP’nin ismi MHP olarak değiştirildi.

Alparslan Türkeş 4 Nisan 1997 günü kalp krizi sonucunda Ankara’da gözlerini yumdu. Kabri, Ankara Beştepe’de bulunmaktadır.

Alparslan Türkeş’in Eserleri

Gönül Seferberliğine 
Temel Görüşler 
Türkiye’nin Meseleleri 
Bunalımdan Çıkış Yolu 
Kahramanlık Ruhu 
Yeni Ufuklara Doğru 
1944 Milliyetçilik Olayı, Yaylacık Matbaası, İstanbul, 1968 
27 Mayıs ve Gerçekler 
Fırtınalı Yıllar 
MHP ve Bozkurtlar 
Türklük Gururu ve Şuuru 
Her Türlü Emperyalizme Karşı 

Bir Devrin Perde Arkası 
9 Işık ve Türkiye 
9 Işık 
9 Işık / Millî Doktrin 
Milliyetçilik 
Ahlakçılık 
Türk Milliyetçilerinin Zaferi 
Ülkücülük 
Basılan Kervanımız 
Dış Politikamız ve Kıbrıs 

Milliyetçilik-Ülkücülük Üzerine Konuşmalar 
Toplumculuk 
Dış Meseleler 
Savunma 
Sorgu 
Millî Devlet Güçlü İktidar 
Hürriyetçilik ve Şahsiyetçilik 
İlimcilik 
27 Mayıs, 13 Kasım, 21 Mayıs ve Gerçekler


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

37
13 shares, 37 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güzel Güzel
0
Güzel
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Karizmatik Karizmatik
0
Karizmatik
Duygusal Duygusal
0
Duygusal
Komik Komik
0
Komik
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir