Diriliş Ertuğrul Efsane Sözleri


44
16 shares, 44 points

Ertuğrul Gazi kimdir?

Merhabalar bu sayfamızda Diriliş Ertuğrul dizisinde geçen efsane sözleri ve replikleri derledik. En güzel diriliş ertuğrul sözleri, anlamlı diriliş ertuğrul replikleri, Diriliş ertuğrul replikleri yer almaktadır.

Ertuğrul Bey 13. Yüzyılda Oğuzların Kayı boyunun reisi ve Osmanlının kurucusu olan Osman Bey’in babasıdır.Oğuzların Bozok kolunun Kayı boyundan olan Süleyman Şah’ın oğludur.Cengiz Han’ın bütün dünyayı talan ettiği sırada Ertuğrul Bey‘in babası Süleyman Şah, Selçuklu topraklarında yaşamak için kendi topraklarını terk etmiş ve Doğu Anadoluya kadar gelmiştir.Moğolların Doğu Anadolu’ya kadar gelmesi üzerine daha uygun bir yer arayan Süleyman Şah Rakka civarında Fırat Nehrini geçerken boğulmuştur.

Babasının vefatının ardından kabile liderliğine Ertuğrul Bey geçmiştir.Ağabeyleri ona biat eden kabile reisleriyle beraber Ahlat’a gitmiştir.Ertuğrul Bey ise kardeşiyle beraber Batıya yönelmiştir.

Sivas yakınlarında Selçuklu ve Moğol ordularının savaşına tanıklık eden Ertuğrul Bey, Selçuklu ordusunun yenilmekte üzere olduğunu görünce Selçuklu ordusuna yardım eder.Bunun üzerine Selçuklu ordusu savaşı kazanır daha sonra Selçuklu hükümdarı Sultan Alaeddin, Ertuğrul Bey‘e cesaretinden ve yardımından dolayı Söğüt ve Domaniç’i verdi.

Ertuğrul Gazi İslamiyetin yayılması için var gücüyle çalıştı ama 1281 yılında vefat etti.Ertuğrul Bey‘in vefatından sonra küçük oğlu Osman Gazi kabileye reis seçildi ve 6 asır İslamın Sancaktarı olacak bir devlet kurdu.

Diriliş Ertuğrul Efsane Sözleri

Aslan kapana girdi mi çakallar bile diş bilermiş (Ertuğrul Bey)

Atalarımızın destanlarını masal mı sandın? Onlar bebe uyutmak için değil, adam uyandırmak içindir. (Süleyman Şah)

Sabır acıdır ama meyvesi tatlıdır (Turgut Alp)

Yiğidin bakışı, korkağın kılıcından keskindir.

İmtihanı geçen, kendini yere deviren adam olmak gerek evlat. O zaman en büyük pehlivan da sensin, en büyük kahraman da (İbni Arabi)

İftira; yiğidin etini sıkılaştırır, imanını güçlendirir.

Yiğidi en çok korkutan tek bir dert vardır… O da sevda… (Deli Demir)

Üstte mavi gök, altta yağız yer şahittir ki, geceninbirtutamsoz.com en koyu ânı, şafağa en yakın olan ânıdır. Unutmayın ki devlet, taş binaların içinde değildir. Devlet Türk’ün ruhudur ve her Türk bir devlettir. Yeryüzünde bir Türk bile yaşıyorsa, bizim için bir devlet var demektir.

Oba dediğin birlik ve beraberlik olduğu zaman ayakta kalır! Birlik bozulmuşsa düşmanın karşısında yenilmeye, yok olmaya mahkumsunuzdur! (Hayme Ana)

Sizde ihanetin kör hançeri varsa, bizde de hakkın kılıcı var. Bu cihanda ihanetin damarları kuruyana kadar oluk oluk kanlarınızı dökeceğiz.

Okla yay iyidir. Öyle hançer gibi, kılınç gibi adamın dibine girmen gerekmez! (Gündoğdu)

Adalet, hürriyet, sükûnet, birlik! İşte yasamız budur!

Demiştim halep bizim mezarımız olacak diye (Kurdoğlu) Merak etme Kurdoğlu, neslimizden birileri gelir mezarımızı burada komaz (Deli Demir)

İhanetin nedeni, niçini olmaz; bedeli olur.

Allah bir yiğit çıkarır.O’nun sancağı altında tüm alemi birleştirir. O’nun evlatları da Konstantiniyye’yi de feth eder. Kudüs’ü de alır. Mekke ile Medine’ye de hizmet eder (İbn-i Arabi)

Derdi Allah’ın davası olan kişi, cihan üstüne gelse durduğu yerde dirayet gösterir.

Kaş dediğin yay, kirpik dediğin ok gibidir. Öyle bir bakacaksın ki erine, kalbinden vuracaksın (Selcan Hatun)

Toprağa bin tane Hüseyin düşse, Hazreti Ali’nin yolundan gidenler biat etmez.

Eğer gökkubeyi mazlumların çığlıkları dolduracaksa, kutsal bildiğimiz töremiz, dilimiz, dinimiz ve toprağımız zalimler tarafından çiğnenecekse bizim kışlağımız olsa ne yazar olmasa ne… (Ertuğrul)

Güneş belirdikten sonra yıldızlara bakıp yön tayin edilmez. (Diriliş Ertuğrul Sözleri)

Aşık isen can baş üzre gel beri, münkir isen bak kapıdan dön geri (Halebi)

Asla korkmayın! Sancağımızı dalgalandıran da töremizi yaşatan da damarlarımızdabirtutamsoz.com taşıdığımız şerefli kandır. Biz bu kanı taşıdıkça, ayak bastığımız her yer yurt, sesimizin ulaştığı her yer bize vatandır.

Bir nefesine bile hükmedemeyeceğimiz bir dünya için boyun mu bükeceğiz, zalime eyvallah mı diyeceğiz? (Ertuğrul)

Soysuzlardan korkup döşeğe gireceğime, şerefimle mezara girerim.

Unutmayın!.. Oyun bitince şah da, piyonlar da aynı kutuya girerler sonunda. Galibin kim olduğunu onları masadan kaldıran bilir sadece… (Üstad-ı Azam)

Türk; aç kalır, susuz kalır, lakin devletsiz kalmaz. Ya bu devlet adalet üzere olacak ya da biz adalet üzere bir devlet kuracağız.

Derler ki; “Güneş belirmişken yıldızlara bakıp yön tayin edilmez.” Bırak yıldızlarla uğraşmayı. Görmek istersen güneş benim elimde… (İbn-i Arabi)

Zulme boyun eğmezsek Türk oluruz. Kefereye kılıç çalarsak Türk oluruz. Mazluma umut olursak Türk oluruz. Ölesiye savaşacağız.

Ya devlet başa, ya kuzgun leşe… (Hayme Ana)

Eğer gök kubbeyi mazlumların çığlıkları dolduracaksa, kutsal bildiğimiz töremiz, dilimiz, dinimiz, toprağımız zalimler tarafından çiğnenecekse, bir kışlağımız olsa ne yazar, olmasa ne yazar? Ya bu toprakları zalime çiğnetmeden yaşarız ya da zalimin karşısında dik durmayıp korkak gibi tarih sayfasından siliniriz.

Yiğide belâ yiğitlik yaparken gelsin. Şereftir. (Süleyman Şah)

Biz Oğuzların Üçok Kolu’yuz. Altaylar’dan inip Orhun’dan sulanıp geldik. Müjdeler olsun Ertuğrul Bey! Otağına nur saçan bu bala oğlun Osman’dır. Kılıcı gök pusat, davası adalet olsun.

Allah’ın varlığını unutmadan, kardeşini dardan kurtaracak vesileyi aramaktır tevekkül. Yiğidin imtihanı çetin olur ve yiğide durmak yaraşmaz. (İbn-i Arabi)

Oğuz atamın yeminiyle, kuşanalım yay ile kalkan, Damga olsun bize bu yan, Demir mızraklarımız olsun orman, Daha deniz, daha ırmak. Gök çadırımız olsun, güneş bize bayrak.

Yılan kapı kullanmaz! (Gündoğdu)

Aktolgalı! Toynaklarınla bastığın her karış toprak, bizi bir ihanettenbirtutamsoz.com diğerine, bir acıdan ötekine taşıdı. Gördüm ki, devranın sırrı, adalet etmek için cihad etmekmiş. Adalet üzere kuracağımız topraklarda gizliymiş.

İhanetle kazanılan toprak, Kayılara yurt değil ancak cehennem olur. (Ertuğrul)

Neslimiz daim, imanımız kaim, devletimiz ebed müddet olsun.

Birisi yok yere bana iyilik yaparsa, yok yere başım belaya girdi demektir! (Afşin Bey)

Yüreğine kin tohumları ekme kızım.Dünyada ki bütün kötülüklere rağmen, umut tohumları ek kızım ek ki zafer doğrudan iyiden yana olsun ve Allahın adaletine hep inan.Elbette o iblislerin de bir hesap günü gelecek. (Deli Demir)

Unutmayasın!.. Elindeki sırrı saklayamayana yeni sır vermez Sırların Sahibi… (İbn-i Arabi)


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

44
16 shares, 44 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güzel Güzel
0
Güzel
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Karizmatik Karizmatik
1
Karizmatik
Duygusal Duygusal
1
Duygusal
Komik Komik
0
Komik
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir